Club Committees

APPOINTMENTS BY THE COMMODORE

Judge Advocate: Bob DeJong
LMSRF Delegates: Grant Cheney
Chief of Protocol: Dick Danly
Lake Michigan PHRF: Bob Nepstad


COMMITTEES UNDER  REAR COMMODORE’S RESPONSIBILITY

 

SAILING COMMITTEE: Phil Wisniewski Chair.  Rachel Sligh,  Marie Mell-Coville, Michael Kiss, Sam Padnos, Grant Cheney, Tom Bryant, Tracy Brand, Dan Nolan, Jack Knoblauch RC representative

Principal Race Officers: Barbara Gamache, JD Stone, Steve Magennis

Marketing/Communications/Membership: Claudia Scharlow,  Emily Wilkins, Kelly Crampton-Beat, Juli Petter, Ann Stuursma, Bill Pringle, Tom Sligh, Heather Myers

Event/Series Chairs:

  • Commodore’s Cup: Grant Cheney & Roger Gamache
  • 110 Spring and Nationals: Willis & Margo  Vander Berg
  • Lasers and Optis: Steve Sisson
  • JY15 Fridays: Josie Cheney
  • JY15 Thursdays Ladies: Rachel Sligh
  • VanderLeek Hospice: Tom Slanec
  • US Sailing Junior Olympics: Scott Derby & Brendan Larrabee
  • US Sailing Area K Bemis – Smythe Semifinal Qualifier: Brendan Larrabee
  • 2015 Melges 17 North American Championship:  Tracy Brand and Tom Bryant
  • 2015 VX One Great Lake Championship: Micheal Norris
  • LMSRF delegate:  Grant Cheney
  • Chief of Protocal: Dick Danly
  • Protest Committee: David Sligh, Chairman, JD Stone, John Arendshorst, Peter Schwarz
  • 1 Meter Soling : Jack Knoblauch

Fleet Captains:

  • Laser/Opti: Steve Sisson
  • JY15: Josie Cheney
  • JY15 Ladies: Rachel Sligh
  • Melges 17: Tom Bryant
  • Melges 20: Mike Kiss
  • PHRF: Grant Cheney
  • S2 7.9: Roger Gamache
  • 110: Bill Vander Berg
  • MBJA: Steve Sisson, President, Roger Gamache, Paul Brown, Michael Hill, Jack Knoblauch Directors
  • 1 Meter Soling : Jack Knoblauch

COMMITTEES UNDER  COMMODORE’S  RESPONSIBILITY

Nominating: Bob Dejong, Jeff Elhart, Roger Gamache, Tom Slanec, Dave Sligh, Rod VanTol

SOCIAL COMMITTEE: Julie Vanderveer, Chair, Lorrie Becker, Kathy Day, Coreen Slanec, Ashley Potts, Jenna TerHorst, Kris Kennedy, Jackie Simpkins, Janet Standish, Janet Magennis, Lou Bagladi, Cherie Elhart.

MBJYC Sponsors:  Jeff & Shannon Mackeigan

Historical: Janet Magennis  – Chair.  Gretchen Forsyth, Nancy Slade.

Marketing/Membership-Claudia Sharlow – Chair. Tom Sligh, Heather Meyers, Ann Stuursma

Finance: Lou Moran, Chair. Lisa Ruoff,  Dick Becker, Julie VanderVeer, Tom Sligh

Nauti Shop: Bill Ruoff, Chair.  Lisa Ruoff, Paula Mutrynowski, Barb Taylor, Julie Vanderveer.

HOUSE COMMITTEE: Susan Wolfe Chair, Jeanie Martin, Maureen Murphy, Jessica Huizenga, Julie VanderVeer.


COMMITTEES UNDER VICE COMMODORE’S RESPONSIBILITY

CAMPUS COMMITTEE: Jack Walker chair, Jim DeWilde, Jim Pietrowski, Mike Daley, Roger Kennedy, Larry Rouse.

COMMUNICATIONS COMMITTEE :   Michael Norris Chair, Dory Sligh